Nebaví vás už poslouchat běhání po půdě?
Otravné malé kuny, které často slyšíme, až když jdete večer ulehnout ke spánku. Jak vyprat ten správný plašič kun se dozvíte právě v tomto článku a už se jimi nebudete muset zabývat.
Prevence je klíč
Co nejvíc platí na kuny je nedat jim možnost protáhnout se škvírami do vnitřních prostor vašeho teplého domova. Ovšem i tak se jim občas nedá zabránit, protože se mohou k vám prokousat. Pokud máte jistotu, že se ještě kuny u vás nenachází, neváhejte a pořiďte si dvě důležité věci: plašič na kuny a pachový odpuzovač ve spreji.
Plašiče se nachází v několika variantách, a to ultrazvukové, světelné a kombinované. Její výběr bude záviset na tom, jestli máte sousedy či jestli máte domácí zvířata a mazlíčky na zahradě. Světelné a kombinované plašiče totiž reagují na pohyb a tu chvíli spustí světelnou show, což by bylo pro okolní lidi a zvířata velmi nepříjemné, kdyby omylem spustili senzor. Ultrazvukové plašiče na vnitřních prostorech jsou nastavené taky, aby byli rušivé pro zvířata o velikosti a citlivosti kun. Ovšem citlivý pejsek z toho může být také trochu zmatený, třebaže mu nemá šanci zvuk ublížit. Proto je vhodné dát na půdu tyto ultrazvukové, kombinované či světelné plašiče, kde se maximálně objeví krysy, potkani a kuny.
V kombinaci s postřikem proti kunám do koutů a spojnic střechy zajistíte, že se kuny vašemu podkroví z dálky vyjdou.
Jak chytit kunu
Pokud se vám kuna doma již zabydlela, tak si sežeňte zavírací klec, nastražte do ní vařená vejce a pravidelně choďte klec kontrolovat. Zkontrolujte, jestli kuna nemá na půdě schované mláďata, jinak se pro ně vrátí za každou cenu a ony bez ní nepřežijí.
Až se povede, překryjte klec dekou a pak převezte kunu buď do místní odchytové stanice, nebo pokud vám to povolí, sami ji vypusťte aspoň 50 km od vašeho bydliště v lese.